Termény tisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek támogatása
A mezőgazdasági ágazat számára fontos fejlesztési lehetőségek nyílnak meg vetőmagüzemek támogatására, és terménykezelés korszerűsítésére. Társadalmi egyeztetésre került ugyanis a Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek komplex fejlesztésének támogatása (KAP-RD01a-RD01c-1-25) és a Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása (KAP-RD01a-RD01c-2-25).
A támogatás célja
A támogatás célja a klímaváltozásnak a terméseredményekre és minőségre kiható fokozódó globális hatásai, a világpiaci áringadozás, és az energiafüggőség ellenére, illetve a negatív hatások ellensúlyozása céljából. A felhívás támogatást nyújt a megtermelt szántóföldi termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztéséhez, új üzemek létesítéséhez, a meglévő üzemek korszerűsítéséhez. Lehetőséget nyújt továbbá a megújuló energiaforrások alkalmazásának az ösztönzésére, felújítás esetén az energiahatékonyságot növelő technológiák alkalmazására.
Kik pályázhatnak?
A támogatások mezőgazdasági termelők és kollektív beruházási formációk számára elérhetők. Az alábbi feltételeknek kell megfelelni a támogatás igénybevételéhez:
-
Mezőgazdasági termelők jelentkezhetnek, akik legalább 10 000 euró Standard Termelési Értékkel (STÉ) rendelkező mezőgazdasági üzemet működtetnek. Az árbevételük legalább 40%-ának mezőgazdasági tevékenységből kell származnia.
-
Kollektív beruházások esetén termelői csoportok, szövetkezetek, vagy szociális szövetkezetek is pályázhatnak, amennyiben az előírt feltételek teljesülnek.
Fontos megjegyezni, hogy azok, akik korábban már támogatást kaptak hasonló beruházásra ugyanazon a megvalósítási helyszínen, nem vehetik igénybe a támogatást, ilyen a Vidékfejlesztési Program VP2-4.1.7-21 kódszámú, „Terménytárolók, szárítók és tisztítók fejlesztésének támogatása” pályázat. Továbbá a két támogatás együttes igénylése kizárja egymást, csak az egyikre tudunk pályázni.
Támogatható tevékenységek köre
Mindkét program esetén a megvalósítható fejlesztési területek :
-
Terménytisztítók, szárítók, tárolók és vetőmagüzemek korszerűsítése vagy építése.
-
Támogatott tevékenységek közé tartozik például kisméretű fémsilók, szárítóberendezések, univerzális magtisztítók építése, kapacitásának növelése.
-
Kapcsolódó technológiák és eszközök beszerzése, például anyagmozgató gépek, tárolórendszer berendezése, esetleg síktárolók padozatának és oldalfalainak felújítása, javítása, kupolaszigetelés, mérlegrendszerének létesítése vagy felújítása, porleválasztók, terménytárolók hőmérsékletszenzorai, vagy hűtött vetőmagtárolók kialakítása, technológiai fejlesztése.
-
-
Energiahatékonyságot növelő fejlesztések és megújuló energiaforrások alkalmazása.
-
Támogatott például napelemes rendszerek telepítése, biomassza és hőszivattyús rendszerek bevezetése, illetve épület hőszigetelési, világításkorszerűsítési fejlesztések.
-
A termelési folyamatok energiahatékonyságának fokozása komplex technológiai korszerűsítéssel. Technológiai folyamatok, épületgépészeti fejlesztések, új, energiatakarékos technológiák kiépítése, energiatakarékos berendezések beszerzése.
-
Az energiafelhasználás csökkentését célzó tevékenységek esetén legalább 10% fajlagos energiahatékonyság javulást igazolni köteles.
Elszámolható költségek
Az elszámolható költségek széleskörűen támogatják a projektek minden szakaszát, az előkészítéstől az infrastruktúra kiépítéséig és a technológiai korszerűsítésig. A pályázat keretében számos költség elszámolható, beleértve a terület-előkészítést és az építési költségeket. Emellett tanulmányok és műszaki dokumentációk elkészítése, tervek kidolgozása, közbeszerzési dokumentáció elkészítése is elszámolható. Továbbá, a művelet céljához kapcsolódó technológiát alkalmazó eszközök, immateriális javak beszerzése, mint például szabadalmak és licencek, szintén támogathatók.
Mekkora a támogatás összege?
A komplex fejlesztéseket támogató a KAP-RD01a-RD01c-1-25 pályázat esetén a támogatás összege 200 millió Ft-tól 1 milliárd Ft-ig terjedhet. Míg a kisebb összköltségű projektek számára KAP-RD01a-RD01c-2-25 fejlesztési pályázat esetén a maximális támogatás összege 200 millió Ft.
Az alaptámogatási intenzitás az összes elszámolható költség 50%-a, amely a következő feltételekkel növelhető (maximum 65%-ig):
-
Kedvezményes díjú intézményi kezességvállalás igénybevétele esetében 5%-kal.
-
Az ÖKO minősítéssel rendelkező terméket előállító, esetleg kollektív beruházás, vagy beruházási hitel kamattámogatása esetén 10%-kal.
-
Fiatal gazdáknak vagy gazdaságátadás esetén pedig 15%-kal.
Megújuló energia hasznosítására irányuló projektrész tekintetében 70%-os támogatással számolhatunk.
Területi korlátozások
Az említett programok az ország egész területén megvalósíthatók, területi korlátozás nincs. Ez minden hazai termelő számára elérhetővé teszi a fejlesztési lehetőségeket.
Kiknek ajánlottak ezek a támogatások?
Ideális lehetőséget kínálnak azoknak a gazdálkodóknak és mezőgazdasági vállalkozásoknak, akik korszerűsíteni szeretnék meglévő gazdaságukat, az energiahatékonyság növelésére helyeznek hangsúlyt, és megújuló energiaforrásokat kívánnak alkalmazni. Továbbá versenyképesebbé szeretnék tenni vállalkozásukat a piacon, új eszközök, technológiák bevezetésével, kapacitásuk növelésével.
Ezek az agrártámogatások átfogó megoldást kínálnak a vetőmagüzemeknek, terménykezeléssel foglalkozó gazdáknak. A részletes pályázati feltételek ismerete és megfelelő előkészítés a sikeres támogatás elnyerésének alapja, ezért érdemes kihasználni a társadalmi egyeztetés idejét a tájékozódásra és felkészülésre.
Amennyiben szeretné jobban megismerni a pályázatot, igényeljen ingyenes konzultációs lehetőséget szakértőinktől!
Goodwill Consulting Kft. – Információból fejlesztés, a fejlesztésből sikele
Pályázni szeretne, vagy további kérdése lenne?
The post Termény tisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek támogatása appeared first on Goodwill Consulting.