Járványvédelmi fejlesztések pályázattal állattartók számára!
Az Agrárminisztérium 2025-ben új lehetőséget kínál az állattartók számára a járványvédelmi fejlesztések pályázattal történő megvalósítására. A KAP keretén belül megjelent pályázat célja a fertőző betegségek megelőzését és terjedésének csökkentését szolgáló technológiák, eszközök beszerzésének és építési beruházások megvalósításának támogatása. A program különös figyelmet fordít az érintett telepek fejlesztésére, hogy a járványhelyzetek hatásai minimalizálhatók legyenek.
Kik pályázhatnak?
A támogatás mezőgazdasági termelők számára érhető el, akik legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek, és éves árbevételük legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származik. A pályázat lehetőséget biztosít egyéni vagy kollektív beruházásokra is, így termelői csoportok, szövetkezetek is indulhatnak. Fontos, hogy a támogatás kizárólag szarvasmarhafélék, juh- és kecskefélék tartására vonatkozó fejlesztésekre igényelhető.
Milyen tevékenységekre igényelhető a támogatás?
A járványvédelmi fejlesztések pályázattal számos területet érintenek, ilyen lehet a járványmegelőzési intézkedések rendszerének kialakítása, járványkezelési felkészültség és eszközök beszerzése, fejlesztése. Többek között az alábbi területek:
-
Járványvédelmi kerítés kialakítása vagy fejlesztése
A telepeket körbevevő, résmentes kerítések megakadályozzák az emberi bejutást, valamint a vadon élő állatok telepre kerülését, melyek gyakori betegségátvivők. A meglévő kerítések korszerűsítése is támogatható.
-
Fekete-fehér rendszerű öltözők létrehozása
Az ilyen öltözők biztosítják, hogy a telepre belépő személyzet teljes átöltözés és fertőtlenítés után kezdje meg a munkát. Alternatívaként mobil konténer is telepíthető erre a célra.
-
Fertőtlenítő eszközök telepítése
Ide tartozik a beléptető kapuk kéz- és lábbeli fertőtlenítőkkel, a telepi fertőtlenítő kapuk, valamint kerékfertőtlenítők elhelyezése. A cél a telepre kerülő járművek és személyek fertőtlenítése a kórokozók ellen.
-
Állattartó létesítmények korszerűsítése
Karanténistállók és állatrakodók kialakítása, betegistállók és boncoló helyiségek fejlesztése mind járványvédelmi célokat szolgálnak. A tervezésnél a telep kapacitásához igazodó méretezés különösen fontos.
-
Hullatárolók és hullaégetők beszerzése
Ezek az eszközök lehetővé teszik az elhullott állatok higiénikus kezelését, csökkentve ezzel a fertőzések kockázatát.
-
Tiszta környezet fenntartására szolgáló berendezések
Seprőgépek, mosórobotok és nagynyomású fertőtlenítő berendezések használata hosszan fenntartja a telepi higiéniai állapotokat.
-
Rovarmegelőzési technológiák telepítése
Szúnyoghálókkal felszerelt nyílászárók és légfüggönyök megakadályozzák a rovarok bejutását, amelyek gyakran terjesztenek veszélyes betegségeket az állatok között.
Az említett példák mellett a pályázat számos más, a járványvédelem szempontjából fontos fejlesztést is támogat.
Mekkora lehet a támogatás?
A vissza nem térítendő támogatás maximális összege 30 millió Ft, amely az összes elszámolható költség legfeljebb 70%-át fedezheti. A felhívás előnye, hogy a pályázók akár a megítélt támogatás 25%-ának megfelelő előleget is igényelhetnek.
Mikor nyújtható be a pályázat?
A támogatási kérelmek három szakaszban, 2025. június 25. és október 14. között nyújthatók be. Az első szakasz beadási határideje 2025. július 8., így érdemes időben előkészíteni a szükséges dokumentációt.
Segítségre lenne szüksége?
A járványvédelmi fejlesztések pályázattal egyedülálló lehetőséget kínálnak az állattartók számára, hogy korszerűsítsék telepeiket és ellenállóbbá tegyék őket a fertőző betegségekkel szemben. Ha érdekli ez a támogatás, forduljon hozzánk bizalommal! Segítünk eligazodni a pályázati feltételek között és maximálisan kihasználni a lehetőségeket.
Lépjen velünk kapcsolatba még ma!
Goodwill Consulting Kft. – Információból fejlesztés, a fejlesztésből siker
Pályázni szeretne, vagy további kérdése lenne?
Hallgassa meg a témában a GoodCast aktuális epizódját!
The post Járványvédelmi fejlesztések pályázattal állattartók számára! appeared first on Goodwill Consulting.