Uniós támogatású természetvédelmi program

2013. január 28.

Közel 175 ezer ember vett részt a helyi értékek megbecsülésére figyelmet felhívó szabolcsi programban.

A nyíregyházi E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület projektvezetője, Lukács Attila elmondta, hogy az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázatán 95 százalékos arányú támogatást nyertek a mintegy 30 millió forint értékű Így lesz kerek a világ! – Ember és természet harmóniában elnevezésű kampány megvalósításához.

Az egyesület aktivistái a megye 12 nagy zenei és kulturális fesztiválján vettek részt a múlt évben, és rendezvénysátrukban az érintett térség természeti értékeinek védelmére hívták fel a környék lakóinak figyelmét. A tizenkét helyen összesen 174 ezren hallgatták meg az előadásokat és tekintették meg azokat a tablóképeket, amelyek a ritka növény- és állatvilággal rendelkező területek védelmét ajánlották az érdeklődőknek. Például a nyíregyháziak figyelmét felhívták a nagyváros határában elterülő Sóstói-erdőre, az Oláh-rétre és az Igrice-mocsárra, amely sok védett állat és növény élőhelye: látható ott egyebek között nagy tűzlepke, vörös hasú és mocsári béka, fekete gólya, fehér galléros nyest, macskabagoly, fekete harkály, szőrös karú és vízi denevér, zöldküllő, nyaktekercs, gyurgyalag, fülemüle, illetve imádkozó sáska is.

A Szabolcs községben lévő, a honfoglaló magyarok által épített 3,3 hektáros földvárat is a legjelentősebb védendő értékek között említették. A háromszög alakú, hatalmas fatörzsekből rekeszes szerkezetűre épített, földdel kitöltött, egykor védelmi szerepet betöltő létesítményben 1092. május 20-án Szent László király vezetésével egyházi zsinatot, törvényhozó országgyűlést tartottak és törvénykönyvet alkottak az országnak.

Lukács Attila tájékoztatása szerint speciális programot is szerveztek, önkormányzati és civil szervezeti döntéshozókat vittek tanulmányútra, amelyen sikeres, meglévő természeti erőforrásokra alapozott gazdasági vállalkozásokat ismerhettek meg. Tiszaadonyban például a helyi állattenyésztők híres kecskesajt készítő “gyárába” látogathattak, Tarpán a világhírű szatmári szilvapálinkát főző manufaktúrát kereshették fel, Penyigén szilvalekvárt készítő családi vállalkozás fogadta a résztvevőket, míg Túristvándiban a rászorulóknak foglalkoztatási és jövedelemszerzést biztosító szociális szövetkezet munkájával ismerkedhettek.

Tizennyolc iskola 775 tanulóját is bevonták a természetvédelmi programra, illetve 200 diák részvételével rendeztek fotó-, video-, rajz- és irodalmi pályázatot környezetvédelmi kérdésekről.

A projektvezető hangsúlyozta, hogy a tudat- és szemléletformálás volt a kampány elsődleges célja – az, hogy jobban védjék az emberek a természeti értékeket környezetükben.

MTI

OP