Speciális tesztberendezés az ABRAZÍV-nál

2012. december 3.

Az Abrazív Kft. 22,7 millió Ft támogatást nyert az Új Széchenyi Terv keretében speciális szemcseszóró berendezésre, mellyel a korábbiakhoz képest nagyobb hatékonysággal tudja szóróturbináit továbbfejleszteni és tesztelni.

A kecskeméti Abrazív Kft. tevékenységének egyik fő területe a szemcseszóró gépek tervezése, gyártása, szervizelése, pótalkatrész-ellátása, felújítása, korszerűsítése és a szóróanyag forgalmazás. Az Abrazív Kft. által gyártott szemcseszóró turbinák hatásfokát nagymértékben befolyásolja a szerkezet fordulatszámának optimalizálása, az irányított adagolás pontossága, illetve a centrifugális gyorsulást közvetítő lapátok alakja. Ezek eddig sík, téglalap alakú lemezek voltak. A legújabb áramlástani és kinematikai kutatások felhasználásával a vállalkozás ezután íves, a célnak legmegfelelőbb lapátsorral szerelt gépeket is gyárthat, ami érintené a turbina lapátok befogási módjának fejlesztését is. Ezen fejlesztési feladatok elvégzéséhez vált szükségessé a beszerzett tesztberendezés.

A tesztberendezés legfontosabb tulajdonságai: a fokozatmentes szóró turbina járókerék fordulatszám szabályozás, a szóróanyag mennyiség szabályozás a különböző turbina fordulatszámokhoz, a szemcse becsapódási energia mérés különböző típusú szóróanyagok esetén, a több szóráskép típus beállítása és ellenőrzése, valamint a kopóalkatrészek élettartam vizsgálatának lehetősége.

Az eszközbeszerzés tehát a cég új generációs szemcseszóró gépének kifejlesztéséhez volt elengedhetetlen, ahol az új turbina kialakítás, az ehhez fejlesztett adagolás, illetve fordulatszám-optimalizálás segítségével kevesebb energia-felhasználással, nagyobb hatásfokkal, kevesebb szemcse anyag felhasználással működő termék lesz az eredmény, mely meglévő ügyfeleik között kedvező fogadtatásra számíthat. Régi és új vevőik a műszaki paraméterek alapján választanak elsősorban, másodsorban pedig az ár alapján, de összességében a kedvező üzemeltetési költség (ár, energiafogyasztás, alkatrészigény, utómunka igény, stb.) számít, melyeket nagyrészt a kedvezőbb műszaki jellemzőkkel tudnak csökkenteni, így üzletileg is sikeressé téve a fejlesztést.

Az Új Széchenyi Terv „Innovációs eredmények hasznosításának támogatása KKV-k részére” elnevezésű pályázati kiírásán nyertes közel 35 millió Ft összköltségvetésű projekt 2011. augusztus 30-án kezdődött és 2012. május 31-én zárult.

OP