Új Magyarország Lakásfelújítási Program

2008. január 2.

Az Új Magyarország Lakásfelújítási Program elemei

1. Panelprogram

2008-tól a pályázati rendszer több ponton változik a felújítások műszaki színvonala emelése, energiahatékonyságának javítása, és az épületek biztonságának növelése érdekében.

  • Az energiatakarékos felújítás elemeinek – hőszigetelés, külső nyílászárók cseréje, gépészeti rendszerek felújítása – meghagyása mellett megszűnik az a tilalom, amely nem tette lehetővé, hogy a ház leváljon a távhőszolgáltatásról (amennyiben az ezt célzó műszaki változtatások tényleges, számítással igazolt energia-megtakarítást eredményeznek).
  • A lakóépületek külső környezetének felújítására a továbbiakban a regionális operatív programok pályázatain keresztül nyílik lehetőség.

Új elemek a programban:

  • A szigetelés, illetve nyílászáró-csere feltétele a fűtés-szabályozás, mérés megléte, vagy kialakítása legalább épületenként.
  • Az épületek tűzvédelme szempontjából fontos módosítás, hogy amennyiben a szellőzőrendszer bármilyen szintű felújítására nyújtanak be támogatási igényt, a szellőzőcsatorna tisztítását kötelezően el kell végezni.
  • A pályázat benyújtásának feltétele az épületre vonatkozó statikai szakvélemény elkészítése.
  • Erősödik a projektek monitoring rendszere. A nyertes pályázók 5 évig adatszolgáltatásra lesznek kötelezve az energiafogyasztásukat illetően.

Változások a finanszírozásban:

Az állami támogatás 1/3 rész marad. A további 2/3 rész önkormányzati támogatásból és a lakástulajdonosok saját erejéből tevődhet össze. A lakástulajdonosok a költségek akár 2/3-ának biztosítását is vállalhatják, hogy önkormányzati források hiányában is megvalósítható legyen a beruházás.

A maximális állami támogatás összege emelkedik, lakásonként 400 ezer forintról 500 ezer forintra. A támogatás összegének emelése ösztönzi a komplexebb, így hatékonyabb felújítások megvalósítását.

Az új pályázati rendszerben a pályázó a tulajdonosi közösség (társasház, lakásszövetkezet, önkormányzat), míg az állam és az önkormányzat támogató.

Támogatási forma: az MFB Panel Plusz hitel-konstrukciója a pályázati önrész pótlására továbbra is rendelkezésre áll. A hitel meghatározó szerepet játszott a panel program 2005-2006-os népszerűségében.

Továbbra is lehetőség van az ú.n. „harmadik feles” finanszírozási rendszerek belépésére. A finanszírozásba az önkormányzat vagy a lakóközösség oldalán – a közbeszerzés, illetve a versenyeztetés szabályait betartva – beléphetnek olyan vállalkozók, akik a munkákat saját forrásaikból elvégzik, adott esetben energia-megtakarítási garanciákat vállalnak (önkormányzati vagyonkezelők, távhőszolgáltatók, ESCO vállalatok, stb.).

2. ÖKO Program

A program a távfűtött lakások fűtés-szabályozásának kialakítását, ún. költségosztók felszerelését, egyedi mérés kialakítását célozza vissza nem térítendő támogatással. Az egyedi szabályozás lehetőségének kialakításával fűtési energia megtakarítás érhető el.

Támogatható:

  • hőleadók (radiátorok) egyedi szabályozásának kialakítása,
  • strangszabályozás kialakítása,
  • költségosztók felszerelése, egyedi mérés rendszerének kialakítása.

A hőleadók egyedi szabályozásának és a strangszabályozás elkészítése kötelező, a költségosztók felszerelése, illetve az egyedi mérés kialakítása a lakóközösség döntése alapján választható.

Pályázatokat a lakóközösségek, a távhőszolgáltatók, valamint a harmadik feles finanszírozók és az ESCO cégek nyújthatják be. Az állam a felújítási költségek 35%-át finanszírozza, további 15% támogatást adhat a helyi önkormányzat (Budapesten a Főváros, vagy a kerület), illetve a távhőszolgáltató vagy harmadik feles finanszírozást nyújtó/ESCO vállalkozás. A kötelező lakossági saját erő 50%, amelyet előbbiek előfinanszírozhatnak. A támogatás maximuma lakásonként nettó 45 ezer forint.

Az ÖKO-Program pályázatkezelője az Energia-központ Kht. A program finanszírozására az ÖTM 1,5 milliárd forintot előlegként folyósít.

3. Az egycsatornás gyűjtőkémények felújításának támogatása

A pályázat a 2006. évi pályázattal azonos műszaki tartalommal, de a panelpályázathoz hasonló feltételrendszerrel kerül meghirdetésre. A támogatás célja az 1985-ig épült lakóépületek üzemelő, gáztüzelő-berendezések égéstermékeinek elvezetésére szolgáló egycsatornás gyűjtőkéményeinek (a továbbiakban: termofor kémény) biztonságtechnikai felújítása, vissza nem térítendő támogatással.

4. Lakások energetikai korszerűsítése

A támogatás célja az 1994 előtt, hagyományos technológiával épült lakóingatlanok – így hagyományos szerkezetű családi házak és több lakásos épületek, valamint az iparosított épületek panelprogramból kizárt egyéni lakásai – fűtési-energia megtakarítást eredményező felújításának segítése, vissza nem térítendő támogatással.

5. A lakossági megújuló energiafelhasználás növelése

A program keretében olyan beruházások lesznek támogathatóak, amelyek a hagyományos energiahordozók megújuló energiaforrásokkal való helyettesítését célozzák a hagyományos szerkezetű családi házakban és több lakásos épületekben. A megújuló energiaforrások az épületek melegvíz-szolgáltatásába (napkollektor) és a fűtési rendszerbe (hőszivattyú, napkollektor) egyaránt bekapcsolhatók.