OPEN DAYS – régiók és városok európai hete

2008. október 1.

Az OPEN DAYS rendezvény az 5000 résztvevőnek, az uniós intézményeknek, valamint a gazdasági és pénzügyi világ képviselőinek szemében a regionális és kohéziós politika által érintett szereplők legjelentősebb európai találkozója. A rendezvényen a foglalkoztatás és a növekedés kérdéseit vitatják meg, hálózatokat hoznak létre és partnerségeket alakítanak ki.

Egész október hónapban – a brüsszeli platform meghosszabbításaként – az OPEN DAYS területi szinten folytatódik, melynek során a menetrend szerint több mint 230 helyi eseményre kerül sor, amelyek célja a tájékoztatás, valamint a vita és a párbeszéd elindítása az „Európa a régiónkban” témakörben.

A 230 esemény lehetővé teszi a régiók és városok számára, hogy megismertessék az európai politikákkal kapcsolatos bevált gyakorlataikat, elmondhassák, hogy azok hogyan tökéletesíthetők, hogyan alakíthatók elvárásaiknak megfelelően, kicserélhessék a gazdasági sikerességgel kapcsolatos ötleteiket és receptjeiket, hangsúlyozhassák, hogy készek partnerségben dolgozni olyan témákban, mint a regionális fenntartható fejlődés, a munkahelyek teremtése, a szociális védelem, az éghajlatváltozás elleni harc, a kutatás, a fejlesztés, a kultúrák közötti párbeszéd – vagyis minden olyan fontos témában, amelynek megoldásához Európa képes hozzájárulni.

Magyarország városaiban és régióiban öt tartalmas helyi rendezvényre és vitára kerül sor különböző témákban, mint például a 2013 utáni kohéziós politika, a termálvíz mint gyógyászati eszköz, vagy a kultúra mint a regionális fejlődés tényezője. A helyi és nemzeti politikai hatóságok, a vállalkozások és a civil társadalom tagjainak részvételével kerekasztalok, nemzetközi konferenciák és szemináriumok kerülnek megrendezésre.

Pécs

A kiállítás célja, hogy felhívja a polgárok figyelmét arra a lehetőségre, hogy a helyi és regionális fejlődés uniós alapokból is támogatható az „Európa Kulturális Fővárosa” program keretében. A kiállítás célcsoportja a nagyközönség, Pécs város és Dél-Dunántúl régió polgárai.

A „Pécs 2010 – Európa Kulturális Fővárosa” program hangsúlyozza a főként tudáson, innováción, a kulturális szolgáltatások helyi szintjén, valamint a városra és a régióra jellemző életminőségen alapuló versenyképesség fontosságát. A „Nyílt tervek” elnevezésű kiállítás konkrét infrastrukturális fejlesztési tervek által kívánja bemutatni a polgároknak, hogy az Európa Kulturális Fővárosa projekt hogyan képes hozzájárulni a regionális fejlesztéshez, valamint az uniós alapok hogyan segíthetik elő a projekt sikerességét.

Típus: Kiállítás
Cím: Nyílt tervek
Kezdete: 2008. 10. 02.
Vége: 2008. 10. 16.

Szervező: Pécs2010 Management Center (PBC)
Helyszín: Pécs2010-infopont: „CsészényiTér2010”, Széchenyi tér

Budapest

Budapest városa rendszeresen szervez szemináriumokat európai uniós témakörökben az uniós ügyekkel foglalkozó köztisztviselők képzésének részeként. A 2008-ben megrendezett második szeminárium témája az Open Days és a kohéziós politika lesz.

A szeminárium célja, hogy áttekintést nyújtson a 2013 utáni kohéziós politikáról szóló vitáról és konzultációról. Az európai szintű viták, érvek és eltérő vélemények mellett átfogó képet kapunk a közép-kelet-európai tagállamok és különösképpen Magyarország érdekeiről is. Különös hangsúly esik a városokra és azok szerepére, kihívásaikra és lehetőségeikre. A résztvevők között lesznek a Polgármesteri Hivatal különböző részlegeinek EU-s tisztviselői, Budapest kerületeinek és a magyar városoknak a képviselői. Többek között felszólalnak az Open Days 2008 résztvevői és a magyar kormány képviselői. 40–50 résztvevőre számítanak.

A szeminárium arra is lehetőséget teremt, hogy az Open Days 2008 résztvevői megoszthassák tapasztalataikat azokkal a kollégáikkal, akik nem vettek részt az eseményen.

Típus: szeminárium
Cím: A kohéziós politika jövője
Időpont: 2008. 10. 13.
Szervező: Európai Ügyek Hivatala
Helyszín: Budapest Városháza, Városház utca 9–11.

Dél-Dunántúl régió, Pécs

A rendezvény célja: az élő rádióadásban közvetítésre kerülő kerekasztal-beszélgetés témájául a zöldenergia-technológiák műszaki, környezeti adottságai szolgálnak, kiegészítve ezeket a zöld energiákkal kapcsolatos szükségletek, továbbá a kiterjedt alkalmazásuk ellen ható politikai/szabályozási és ökológiai akadályok ismertetésével. A fórum kitér továbbá a különféle típusú megújuló energiákkal kapcsolatos európai és dél-dunántúli megközelítések és gyakorlatok ismertetésére is.

Célcsoport/résztvevők: a téma szakértői, a Pécsi Tudományegyetem hallgatói, a Magyar Rádió ZRt. Pécsi Regionális Stúdiójának hallgatói, utóbbiak száma körülbelül 50 000 fő (a Rádió adókörzetében él a régió teljes lakossága, körülbelül 980 000 fő.).

Rövid leírás: kerekasztal-beszélgetés a megújuló energiák műszaki, politikai, szabályozási környezetéről, figyelembe véve az európai és a regionális legjobb gyakorlatokat. A téma dél-dunántúli, megújuló energetikai fejlesztésekkel foglalkozó szakértői működnek közre a beszélgetésben (Dr. KISS Tibor, ügyvezető igazgató, BIOKOM Kft; Dr. NÉMET Béla egyetemi adjunktus, stb.).

Típus: Kerekasztal-beszélgetés – élő rádiós közvetítés
Cím: A Dél-Dunántúl régió megújuló energiapotenciálja
Időpont: 2008. 10. 14.

Szervező: Környezetipari és Megújuló Energetikai Kompetencia és Innovációs Központ
Helyszín: Pécsi Tudományegyetem, Ifjúság útja 6.

Nyugat-Dunántúl régió, Szombathely

A rendezvény célja: a tapasztalatok azt mutatják, hogy az energetikai szakterületre vonatkozó nemzeti programok nem minden esetben jelentenek megoldást a Nyugat-Pannónia régió sajátosságaira, specifikus problémáira. Mindenképpen indokolt a meglévő EU-s szakpolitikák, valamint a regionális és nemzeti tervek összehangolása, a hiányzó regionális szakmapolitikák megalkotása, illetve azok következetes végrehajtása. A workshop keretében az előbb vázolt munkát kívánjuk megindítani, illetve stimuláljuk a résztvevőket a hálózati együttműködésre. A rendezvényre a régióból meghívót kapnak a Regionális Fejlesztési Tanács képviselői, energetikai szakemberek és tervezők, egyetemi oktatók és kutatók, civil szervezetek, technológiai megoldásokat szállító vállalkozások, valamint klasztermenedzserek is.

Résztvevők célcsoportja: a Nyugat-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács tagjai, meghívott megfigyelők, a Nyugat-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség munkatársai, sajtó, a régió lakossága.

Rövid leírás: szeretnénk az OPEN DAYS 2008 rendezvénysorozatot, a Nyugat-Pannónia régió részvételét, a konzorciumok összetételét és céljait is bemutatni. Meghatározzuk azokat a regionális feladatokat, amelyek megoldása szükséges a megújuló energia és a fenntartható fejlődés területén. Különös hangsúlyt fektetünk azon elképzelések ismertetésére, melyek az új kihívásokra reagálnak, hogy együttes összefogással reagáljunk a közös célok elérésére, mint a fenntartható fejlődés, integrált fejlesztési szemléletmód a különböző szintű döntéshozók, és szakemberek bevonásával. Összegzésként sajtóközleményt adunk ki, amely tartalmazza az OPEN DAYS 2008 rendezvénysorozat és a Nyugat-Dunántúl régió programjait. A sajtóközleményt eljuttatjuk közel 400 nyugat-dunántúli sajtóorgánumnak, valamint a brüsszeli médiakapcsolatainknak is.

Típus: workshop
Cím: OPEN DAYS 2008 – Nyugat-Dunántúl: A Kezdeményezések Régiója – A fenntartható szövetség partnere
Időpont: 2008. 10. 21.

Szervező: Nyugat-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség
Helyszín: Szombathely, Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Székháza, Honvéd tér 2.

Észak-alföldi régió, Hajdúszoboszló

A termálvíz felhasználása nagy hagyományokra tekint viszsza: a legnagyobb mértékben a termálfürdőkben és a mezőgazdaságban használják, de az épületek központi fűtésénél és az új technológiák alkalmazása terén is. A geotermikus hőt épületekben, üvegházakban, gyógyfürdőkben, vagy más hagyományos közvetlen módokon használják a fosszilis tüzelőanyagok vagy az elektromos áram helyett. Az alternatív üzemanyag-termelés (etanol és hidrogén) iránti növekvő igényt figyelembe véve a geotermikus források is fontos szerepet játszhatnak az új energiahordozók energiaigényes előállításához szükséges energia biztosításában. A geotermikus fűtés számos területen gazdaságilag egyre versenyképesebb a hagyományos fűtéssel szemben.

A termálvíz gyógyturizmus területén történő felhasználása mögött meghúzódó tudományos koncepció egy magyar találmányon, az ún. „szenzor-effektoron” alapul. Az utóbbi években újabb kutatások indultak ezzel kapcsolatban a Debreceni Egyetemen. Ezeknek a kutatásoknak az alapján a különböző összetételű és hőmérsékletű termálvizeket tudományos szempontból lehet értékelni, és ily módon alkalmazni azokat terápiás célokra.

A kihelyezett esemény célja, hogy platformot hozzon létre:

  • az európai kutatók számára, idevonatkozó eredményeik közzétételére,
  • a kapcsolódó ágazatok (mint a turizmus, a mezőgazdaság stb.) szakértői számára, a tudományos eredmények alkalmazási lehetőségeinek megvitatására,
  • a termálvíz-felhasználással kapcsolatos kutatási eredményeket már sikeres projekt keretében (például terápiában) alkalmazó projektmenedzserek részére.

Típus: nemzetközi konferencia
Cím: A termálvíz felhasználása a regionális fejlesztés és egy egészségesebb Európa érdekében
Időpont: 2008. 10. 28.

Szervező: Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség és INNOVA Észak-Alföld
Helyszín: Hajdúszoboszló, Hotel Silver, Mátyás király sétány 25.