Monszpart Zsolt a piacképes innovációról Debrecenben

2017. május 29.

Az innováció célja olyan ötletek, termékek és szolgáltatások létrehozása, amelyek akár nemzetközi szinten is piacképesek lehetnek.

Az innováció célja olyan ötletek, termékek és szolgáltatások létrehozása, amelyek akár nemzetközi szinten is piacképesek lehetnek – mondta az NKFI Hivatal általános és innovációs elnökhelyettese a VII. Térinformatikai Konferencián Debrecenben.

Monszpart Zsolt kiemelte, hogy 2016-ban az innovációs fejlesztések volumenét tekintve Debrecen volt a legsikeresebb hazai város.

Debrecen sikerében meghatározó szerepe van az egyetemnek, amely az aktuális kutatási témákat és a legmodernebb térinformatikai eszközöket felvonultató két napos rendezvény helyszínéül szolgált.

Monszpart Zsolt a „Kormányzati befektetés az innovációba” című plenáris előadásában hangsúlyozta: a hazai innováció ösztönzéséhez szükség van koherens pályázati koncepciókra a kutatóhelyektől és az innovatív cégektől.

Az NKFI Hivatal pályázati portfóliójában iparilag alkalmazható új technológiák, informatikai megoldások kidolgozására jelentős források állnak rendelkezésre, ám ezen a területen is kulcsfontosságú a tudományos-ipari együttműködés fejlesztése, vagyis az innovatív vállalatoknak össze kell fogniuk és össze kell dolgozniuk az egyetemi kutatóhelyekkel.

Monszpart Zsolt előadása letölthető: Kormányzati befektetés az innovációba PDF (1 560 KB)

Az NKFI Hivatal pályázatai potfólióját ismertetve Monszpart Zsolt kiemelte, hogy Exportképes innovatív termékfejlesztésre, exportorientációjú K+F ráfordításokra GINOP forrásból 5 milliárd forint, az NKFI Alapból pedig 10 milliárd forint áll rendelkezésre.

A visszatérítendő források aránya is növekszik: a Nemzeti technológiai és szellemi tulajdon kockázati tőkeprogram 30 milliárd forint GINOP- és 20 milliárd forint hazai (MFB) forrással magvető, illetve magvető előtti fázisokat céloz, míg az Intelligens szakosodási kockázati tőkeprogram 70 milliárd forint GINOP- és 5,49 Mrd Ft VEKOP-kerettel növekedési fázist támogat.

A kutatás-fejlesztési és innovációs célú pályázati felhívások komplex ösztönző rendszere itt tekinthető át.

A Debreceni Egyetem éves konferenciájának célja, hogy elősegítse a felhasználók ismereteinek bővítését és szakmai fejlődését a GIS (szabad és piaci szoftverek) témakörében.

A program során prezentációk, vitaindító előadások, workshopok várták a résztvevőket. A szakkiállítás emellett arra nyújtott lehetőséget, hogy a cégek bemutathassák termékeiket és szolgáltatásaikat.