Magyar-horvát együttműködés

2007. november 5.

Magyar oldalról Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Kaposvár és Pécs vonzáskörzetének önkormányzati vezetői vettek részt a nagykanizsai ülésen, ahol a határ két oldalán élők együttműködésének még kiaknázatlan területeiről esett szó. Az eseményen részt vett a magyar oldalt társelnökként képviselő dr. Szaló Péter, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára és Antun Palaric, a Horvát Központi Állami Közigazgatási Hivatal államtitkára.

Dr. Szaló Péter kiemelte: a Magyarország – Horvátország Határon Átnyúló Együttműködési Program, az ún. IPA program (Instrument for Pre-accession Assistance; előcsatlakozási eszköz) jelentőségét. Hangsúlyozta, hogy minden lehetséges szakmai eszközzel támogatni kell a határ két oldalán élők között a kapcsolatok élénkebbé és formalitásoktól mentesebbé válását. A munkacsoporti ülését idén augusztusban előkészítette egy, a régiókban – Zalaegerszeg, Kaposvár, Pécs és Nagykanizsa közreműködésével megrendezett – road-show, melynek során az érintett szakemberek körében igényfeltárást végzett az ÖTM.

A térség két oldalát összekötő nemzetiségi jelenlét erősíti a gazdasági kapcsolatok kihasználhatóságát, ami Horvátország uniós csatlakozása szempontjából igen fontos tényező. A szakértők ismertették az Európai Területi Együttműködésben, valamint a Határon Átnyúló Együttműködési programokban rejlő lehetőségeket. Aláhúzták a már létező eurorégiós és kulturális együttműködések tapasztalatainak fontosságát. Fentiekre is figyelemmel az értekezlet tágabb teret biztosított a több évre visszatekintő, hatékonyan működő helyi kapcsolatok eredményei és törekvései bemutatásának. Elfogadásra került a munkacsoport Alapszabálya.

Dr. Szaló Péter a tanácskozás szünetében a sajtó képviselőinek elmondta: a turizmus és a gazdasági kapcsolatok fejlesztéseiről, a kerékpáros turizmus lehetőségeinek bővítéséről tárgyaltak. Horvátországban ugyanis a magyar turisták 90 százaléka csak a tengerpartot látogatja meg, és mindössze 10 százalékuk fedezte fel az ország belsejének szépségeit. Kamarák és önkormányzatok közös munkálkodására már vannak jó példák, de a lehetőségeknek még széles a skálája, a határmentiségből profitálni lehet. A drávai víziturizmus, a horgászat, a vadászat jó példája ennek. “Garmadával vannak mikrolehetőségek”, de eddig csak a nagyvállalatok, mint az OTP vagy a Mol, jelentek meg Horvátországban.

Antun Palaric, a horvát Központi Állami Közigazgatási Hivatal vezetője elmondta: nagyon nagy lehetőségeket lát a mezőgazdasági együttműködésben, azon belül is a biotermékek előállításában. Horvátországban a környezet rendkívül tiszta, ezért ezzel keresik a kitörési lehetőséget a nemzetközi és így a magyar piacra is. Emlékeztetett arra, hogy Horvátországban az idegenforgalmi ágazatokban jelentős a magyar befektetések száma, de felhívta a figyelmet arra, hogy a hátországban bőven van kiaknázatlan lehetőség a turizmus számára.

ÖTM