Korszerű emlővizsgáló-központ Debrecenben

2013. április 10.

A mammográfiát a legfejlettebb, direkt digitális mammográffal végzik.

Az április 5-én átadott központ fejlesztéséhez az Új Széchenyi Terv két pályázatán összesen 30 millió forint európai uniós támogatást nyert a helyi ECHO Kft.

Paragh György egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) elnöke a megnyitón elmondta: hazánkban minden tizedik nő szenved emlőrákban. A megbetegedések száma emelkedik: évente hétezer új beteget diagnosztizálnak, és 2500 nő veszíti életét ebben a betegségben. Ezért különösen fontos a mammográfiai szűrés, amit Debrecenben új helyen korszerű körülmények között végeznek, a Kossuth utca 56. szám alatti ECHO Egészségközpontban – tette hozzá.

A DOEC-ben 2001-től működő Komplex Mammográfiás Központnak része az ECHO Emlővizsgáló Központ, amely a szűrésekért felel. Amennyiben szükségessé válik a Euro-Medic MR készülékével kiegészíthető a korszerű diagnosztika, a patológiai intézetben elvégzik a szövettani vizsgálatokat, a sebészeti intézetben korszerű műtéti háttér, az onkológiai intézetben magas szintű sugár- és kemoterápia áll rendelkezésre – sorolta a komplex kezelés lehetőségeit Paragh György.

Péter Mózes radiológus professzor hozzátette: az ECHO Emlővizsgáló Központban a mammográfiát a legfejlettebb, úgynevezett direkt digitális mammográffal végzik, amiből csak néhány van az országban. A diagnosztikai munkát automatikus számítógépes kiértékelő rendszer segíti, ez a berendezés a monitoron megjelent képen megjelöli a rosszindulatú elváltozásra gyanús területeket.

Az emlőszűrésre kétévenként behívott száz nő közül átlagosan 40 megy el vizsgálatra, rajtuk kívül beutalóval is érkeznek a centrumba. A leleteket két orvos értékeli. Száz megvizsgáltból 8-10 nőt hívnak vissza, s további kiegészítő felvételekkel, ultrahang vizsgálattal, biopsziás mintavétellel pontosítják a diagnózist – ismertette a részleteket Péter Mózes.

Az emlőrák kezelésében az elmúlt években kedvező változások következtek be. Ma már a műtétek döntő többsége emlőmegtartó műtét, főként a szűrések révén, korai stádiumban felismert betegségeknek köszönhetően – jegyezte meg a radiológus professzor.

MTI

OP