GOP tapasztalatok

2007. június 15.

Májusban hirdették ki a második Nemzeti Fejlesztési Terv első pályázati körének nyerteseit. Ennek keretein belül körvonalazódott a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) nyerteseinek rangsora az elnyert támogatások illetve a sikeres pályázatok számának összehasonlításával, elemzésével. A GOP által biztosított fejlesztésre fordítható források a magyar gazdaság tartós növekedését kívánják elősegíteni, a fizikai és a humán tőke minőségének, valamint a teljes tényezőtermelékenységnek a javításával. A GOP megpályázható forrásaiból – a Közép-Magyarországi régión kívül – Magyarország összes régiója részesülhet, ám a jelen adatok azt jelzik, hogy az ország különböző területei meglehetősen változó pályázói hajlandóságot mutattak.

A Kormány deklarált, hosszú távú célkitűzése, hogy Magyarország tudásalapú gazdasággá váljon, ennek függvényében külön érdekes elemezni a nyertes támogatások megoszlását.

Abból kifolyólag, hogy a támogatások kvázi „normatív” alapon kerültek megítélésre, a kimutatások a pályázók lelkesedését és felkészültségét mutatják, minden külső beavatkozástól, befolyásoló tényezőtől mentesen.

Megyei Jogú Városok

A GOP által támogatott fejlesztési terveket, a sikeres pályázatok számának jelentőségét és az ezekre fordítható, elnyert támogatások összértékét a megyei jogú városokra vonatkozó adatok alapján lehet a legszemléletesebb módon bemutatni, valamint elemezni. A Megyei Jogú Városok küzdelmében meglepő eredmények születtek mind a sikeres pályázatok számának, mind az elnyert támogatási összegek tekintetében. A GOP által biztosított forrásokat összesen 132 pályázatra költhetik el Magyarország megyei jogú városai, 443 millió forint összértékben.

A lista első 3 helyét Csongrád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Győr-Moson-Sopron megye megyei jogú városai foglalják el, összesen 43 sikeres pályázattal és több, mint 153,5 millió forintnyi – fejlesztésre elnyert – támogatással. A rangsor 1. helyére Szeged került, 18 sikeres pályázattal és több, mint 67,5 millió forintnyi elnyert támogatással, melyet Miskolc és Győr követ 13 valamint 12 pályázattal. A Győr által lehívott fejlesztésre elnyert támogatási forrás megközelíti az 50 millió forintot, míg Miskolc majdnem 37 millió forintot fordíthat hasonló terveire. A nyertes pályázatok száma alapján 4. helyen álló Pécs 21 millió forintot költhet fejlesztésekre, ezzel az elnyert támogatás nagyságának listáján csak a 9. helyre kerülhetett.

Debrecen, Nyíregyháza, Szombathely, Székesfehérvár és Kecskemét a rangsor középső részén helyezkednek el, egyenként 9-9 sikeres pályázattal, melyek összértékei 20 és 35 millió forint között mozognak. A pályázati hajlandóság és aktivitás hiánya a leginkább Salgótarjánban mutatkozott meg, ahol összesen egyetlen – alig több mint 3,5 millió forintnyi – pályázat került elfogadásra, ezzel az utolsó helyre szorítva Nógrád megyét. Dunaújváros, Kaposvár és Veszprém az elnyerhető támogatásokból egyenként kevesebb, mint 10 millió forintot tudtak megpályázni, amely egyáltalán nem tükrözi arányosan valós gazdasági erejüket és pályázati potenciáljukat.

GOP toplista

GOP toplista

A Pillars Tanácsadó Kft. elemzésének további részei:

Általános értékelés az Operatív programok első tapasztalatairól.

A Közép-magyarországi Operatív Program értékelése

A Társadalmi Megújulás Operatív Program értékelése