Európai Tavasz 2008

Az Európai Tavasz egy évenként megrendezésre kerülő programsorozat, melynek célja, hogy bátorítsa a fiatalokat arra, hogy megvitassák az európai kérdéseket, valamint Európáról szóló ismereteiket bővítsék, s véleményüknek hangot adjanak. Idén az Európai Tavasz 2008. március 25-étől június 30-ig tart, s az Európa Nap május 9-én kiemelt jelentőséget kap.

Az Európai Tavasz elnevezésű program 2002-ben indult a következő célokkal:

  • a tanulók ismeretei bővüljenek az EU-ról, az európai intézmények működéséről, illetve az EU-s állampolgárokról;
  • előmozdítsa az európai állampolgári ismeretek tanítását az iskolákban hagyományos úton, valamint az IKT segítségével;

Az Európai Tavasz programsorozat középpontjában minden évben más téma szerepel. A 2008-ban megrendezésre kerülő Európai Tavasz programsorozat csatlakozik a Kultúrák Közötti Párbeszéd Európai Éve jegyében zajló kezdeményezésekhez, melyeknek homlokterében a kulturális sokszínűség megünneplése – mely sokszínűség a közös európai örökségünk egyik fő kincse-, valamint a kultúrák közötti párbeszéd felerősítése a célja.

Az idén 6. éve megrendezésre kerülő Európai Tavasz programsorozat lényege, hogy felkészítse és támogassa az iskolákat a Kultúrák Közötti Párbeszéd Európai Éve jegyében zajló iskolai rendezvények megtervezésében és lebonyolításában. Tevékenységek és események széles sora várható mind helyi, nemzeti, mind pedig európai szinten.

Az Európai Tavasz projekt nyitva áll az óvodától a középiskoláig minden intézmény előtt itt Európában, valamint az egész világon. Olyan szervezetek előtt is nyitva áll a projekt, melyek iskolán kívüli keretekben fejlesztik és erősítik azon készségeket, melyek az iskolai tantervhez kötődnek.

Ezen periódus alatt az Európai Tavasz testülete mind helyi, mind pedig központi szinten előmozdítja a közéleti személyek iskolai látogatását. Ezen látogatások lehetőséget adnak arra, hogy európai kérdéseket vitassanak meg a tanulók, s véleményüknek hangot adjanak, melyekre a döntéshozók oda fognak figyelni.

Az Európai Iskolahálózat (EUN) bonyolítja le a rendezvényt, együttműködve az Európai Bizottság Kommunikációs Főosztályával. A program része a Plan-D elnevezésű, Demokrácia, Dialógus, Diszkusszió (innen a név; D Terv) alcímmel rendelkező európai kommunikációs stratégiának.