Európai képesítési keretrendszer

2007. november 27.

Az EQF kidolgozására irányuló munka 2004-ben kezdődött. Ekkor még csak Franciaország, Írország és az Egyesült Királyság rendelkezett nemzeti képesítési keretrendszerrel. Ma már a legtöbb uniós tagország megkezdte ezen a téren a munkát.

Az európai képesítési keretrendszer (European Qualifications Framework, EQF) az oktatási folyamat eredménye alapján rendszerezi a képesítéseket. Nem azt nézi, ki hol végzett, hanem a megszerzett tudást és az ismeretek felhasználási lehetőségeit veszi számba. Közös európai vonatkoztatási pontokat határoz meg, s ezekhez képest sorolja majd be az egyes országokban megszerezhető képesítéseket.

A jövőben biztosítani lehet, hogy ha például egy írországi munkaerő-közvetítő egy magyar munkavállaló jelentkezési anyagát olvassa, könnyebben be tudja „tájolni” a jelentkező végzettségét, és felmérni, alkalmas-e a pályázó a kérdéses állás betöltésére.

Ján Figel’ oktatásért felelős biztos a következőket mondta: „Ez olyan kérdéseket érint, amelyek az EU leglényegét jelentik. Köztük említhető a mobilitás, az országok közötti együttműködés, illetve a jólét előmozdítása, és annak elősegítése, hogy az egyének képességeiket tanulás útján kiteljesítsék.”

Az EQF az első olyan nemzetközi keretrendszer, amely a képesítések teljes spektrumát felöleli, legyen szó felsőoktatás, szakképzés, felnőttoktatás vagy általános oktatás keretében megszerzett képesítésről. Az EU arra ösztönzi tagországait, hogy 2010-re nemzeti képesítési rendszereiket kapcsolják a keretrendszerhez, azaz saját képesítési szintjeiket feleltessék meg a keretrendszerben meghatározott szinteknek. A remények szerint 2012-re az Unióban kiadott minden képesítés egyértelmű hivatkozást tartalmaz arra nézve, az EQF melyik szintjének felel meg.

Az európai képesítési keretrendszer azoknak a már korábban létrehozott programoknak a sorába illeszkedik, melyek a képesítések elismerésének megkönnyítésére, illetve a munkavállalói és diákmobilitás ösztönzésére irányulnak. Közöttük említhető például a Europass, a Ploteus, valamint az egész életen át tartó tanulás programja.

Európai Bizottság