Együtt 1957 óta – 50 éves az európai integráció

 

Az európai országok ezer éves közös, egymástól elválaszthatatlan fejlődésre tekinthetnek vissza. A világ legfejlettebb kontinensén az európai kultúra nemzetek feletti összetartozást, egyfajta szellemi közösséget hozott létre. A nemzetállamok folyamatos háttérbe szorulásával, a gazdasági egymásrautaltság növekedésével és a kommunikációs gátak leküzdésével a 20. században megjelent az európai integráció gondolata.

Az évfordulós logo magyar változata Az 50. évfordulóra készült logo
magyar változata
Évfordulós poszter az összes nyelvi változattal
Évfordulós poszter az összes
nyelvi logo-változattal
JPG (516 kB)

Előtte Európa századokon keresztül gyakori háborúk színhelye volt. 1870 és 1945 között Franciaország és Németország háromszor is hadban állt egymással, aminek emberek tömege esett áldozatul. Számos európai vezető osztotta azt a meggyőződést, hogy az országaik közötti hosszantartó béke biztosításának egyetlen lehetősége a gazdasági és politikai egységesülés.

1950-ben a francia külügyminiszter Robert Schuman, Jean Monnet által ihletett beszédében javaslatot tett a nyugat-európai szén- és acélipar összevonására. Ennek eredményeként hozták létre 1951-ben az Európai Szén- és Acélközösséget (ESZAK) hat tagállam részvételével: Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, a Német Szövetségi Köztársaság és Olaszország.

Az ESZAK sikere olyan nagy volt, hogy néhány éven belül a “hatok” úgy döntöttek, hogy továbblépnek és gazdaságaik más szektorait is egységesítik. 1957-ben aláírták az Európai Atomenergia-Közösséget (EURATOM) és az Európai Gazdasági Közösséget [EGK] létrehozó Római Szerződést. Ezzel megkezdődött a tagállamok közötti kereskedelem akadályainak elhárítása és a “közös piac” létrehozása.

Az Európai Unió így a három szervezetből álló Európai Közösségekre alapulva jött létre. A formális együttműködés kezdetét a Római Szerződés aláírásától, 1957 március 25-től számítjuk, 2007-ben ünnepeljük tehát az európai integráció 50. születésnapját.

A Maastricht-i Szerződés (1992) a tagállamok közötti együttműködés új formáit vezette be – például a védelmi politika és az “igazság- és belügyek” esetében. A kormányközi együttműködésnek a már létező “közösségi” rendszerhez való hozzáadásával a Maastricht-i Szerződés létrehozta az Európai Uniót (EU).

50. évforduló portálAz Európai Unió az 50-edik évfordulóra számos ünnepséget rendez. Az ünnepségek oldala megtekinthető ITT.

Az Európai Uniónak jelenleg 27 tagja van. Az alapítás és a csatlakozások sorrendjében:

1957

1973

1981

1986

1995

2004

2007

Németország
Franciaország
Olaszország
Hollandia
Belgium
Luxemburg
Nagy-Britannia
Dánia
Írország
Görögország Portugália
Spanyolország
Ausztria
Finnország
Svédország
Magyarország
Csehország
Szlovákia
Szlovénia
Ciprus
Észtország
Lengyelország
Lettország
Litvánia
Málta
Bulgária
Románia