Egészségügyi pályázatok

2007. október 31.
operativprogram.hu

Dr. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter és Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter sajtótájékoztatót tartott az ÚMFT részeként induló uniós egészségügyi fejlesztések első csomagjáról. A lehívható 480 milliárd forintos uniós forrásból novembertől egészségügyi fejlesztésre 55 milliárd forintra pályázhatnak a fenntartó önkormányzatok.

Az egészségügyi célú pályázatokat november 8-án írják ki.

Az uniós pályázatokkal elsősorban a kistérségek járóbeteg-ellátását kívánják fejleszteni, de a távlati tervekben szerepel az egyetemi centrumok, az úgynevezett súlyponti és a területi kórházak fejlesztése is. Az egészségügyi tárca vezetője a részletekről elmondta: kistérségi járóbeteg-szakellátó központokat szeretnének kialakítani ott, ahol jelenleg egyáltalán nincs szakrendelés. A cél az, hogy ezek a központok 25 percen belül megközelíthetők legyenek, az erre lehívható forrás 25 milliárd forint. Ebben a pénzügyi keretben benne foglaltatik az eszközök, műszerpark és az informatika is.

A régiók egészségügyi beruházásaihoz további 20 milliárd forintra lehet pályázni – ismertette a tárcavezető -, ezeket a pénzeket a már meglévő szakrendelők korszerűsítésére fordíthatja a fenntartó önkormányzat. Az Országos Mentőszolgálatnak 3,5 milliárd forint uniós forrás jut, amelyből a mentésirányítás újulhat meg.

Az egészségügyi miniszter beszámolt arról is, hogy 6,4 milliárd forintra pályázhatnak azok a krónikus ellátást nyújtó intézmények, amelyek hajlandóak egyes belgyógyászati aktív ellátásukat “kiváltani”, és járóbeteggé alakítani. A húsz kórházi ággyal rendelkező intézmények pályázataira számítanak – tette hozzá. “Azt várjuk ennek a pályázatnak a keretében, hogy azok a kórházak, amelyek aktív ellátó funkciójukat elveszették, helyben, lakosságközeli ellátócentrumokká váljanak, egynapos sebészettel, nappali kórházi ellátásokkal” – fogalmazott a tárcavezető.

Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter a projektekkel kapcsolatban elmondta: az önkormányzatoknál a kötelező önrész tíz százalék, míg a hátrányos helyzetű kistérségekben öt százalék. Hozzátette azonban, hogy a helyhatóságoknak lehetőségük van kedvező feltételek mellett hitelkonstrukcióhoz jutni, amelyet a Magyar Fejlesztési Bank kínál az önrészhez.

ÖTM