Célzottabb állami támogatások

2008. november 18.

Az 1990-es évek közepére jellemző körülbelül 50%-kal szemben, a tagállamok 2007-ben átlagosan támogatásaik 80%-át nyújtották horizontális célkitűzésekhez, miközben növelték a K+F-hez nyújtott és környezetvédelmi támogatásokkal kapcsolatos ráfordításaikat. A jelenlegi pénzügyi válságban a tagállamok és a Bizottság összehangolt fellépése biztosította, hogy a pénzügyi szektornak nyújtott támogatási programokat gyorsan és az EU állami támogatási szabályainak megfelelően hajthassák végre.

Az elmúlt 25 év alatt az állami támogatás általános mértéke, amely az 1980-as években meghaladta a bruttó hazai termék 2%-át, 2007-re körülbelül 0,5%-ra csökkent. A mutatórendszer kiemeli azt a továbbra is érvényesülő tendenciát, hogy a tagállamok a horizontális célkitűzésekre összpontosítják támogatásaikat, mindazonáltal megállapítja, hogy a közelmúltban jelentkező pénzügyi válság következtében 2008-ban néhány országban valószínűleg jelentősen megnő a megmentési és szerkezetátalakítási támogatások részaránya.

A pénzügyi válság leküzdésére irányuló támogatás

A tagállamok és a Bizottság összehangolt fellépése következtében gyorsan végre lehet hajtani azokat a megfelelő támogatási programokat, amelyek arra szolgálnak, hogy az EU állami támogatási szabályainak megfelelő választ adjanak a pénzügyi válság okozta kihívásra. A rendkívüli piaci körülmények és a nagyszámú bejelentés komoly kihívást jelent a Bizottság számára, amelynek gyorsan kell intéznie ezeket az ügyeket, biztosítva ugyanakkor, hogy az intézkedések arányosak legyenek és ne tartalmazzanak vállalatok közötti megkülönbözetést. A Bizottságnak a tagállamokkal folytatott megfelelő együttműködés, valamint gyorsított eljárás sürgős kidolgozása révén sikerült rekordidő alatt – sőt néhány esetben (pl. a Bradford és Bingley ügyben, vagy a közelmúltbeli határozatok általános áttekintése esetében 24 órán belül – választ adni a bejelentésekre és határozatokat elfogadni.

Jogszabályok egyszerűsítése

A 2005. évi állami támogatási cselekvési tervvel elindított reformok következtében mostanra egyre több támogatás mentesül a de minimis rendelet (vagy a közelmúltban elfogadott általános csoportmentességi rendelet alapján az előzetes bizottsági vizsgálat alól. Ez lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy a legjelentősebb versenytorzulást előidéző ügyekre összpontosítson. Már 2007-ben, az általános csoportmentességi rendeletet megelőzően is a csoportmentesítést kapott támogatási intézkedések tették ki az összes intézkedés 65%-át, szemben a 2002-es 40%-kal. Ez azonban még nem jelenik meg hasonló mértékben a támogatási kiadások terén: 2007-ben az összes támogatás 13%-át ítélték oda csoportmentesség keretében (szemben a 2006-os 6%-al).

Az általános csoportmentességi rendelet most már megkönnyíti a tagállamok számára, hogy megfelelő típusú támogatásokat nyújtsanak, valamint azt, hogy elősegítsék különösen a kkv-k finanszírozáshoz jutását, ezáltal pedig még hatékonyabban kezeljék a jelenlegi pénzügyi és gazdasági válságot.

Végrehajtás

A mutatórendszer azt is megállapítja, hogy előrehaladás történt a jogellenes és összeegyeztethetetlen támogatások visszafizettetése terén is. 2008. június végén – a 2004. év végi 93-hoz képest – csak 47 visszafizettetési határozat volt lezáratlan. Továbbá ténylegesen visszafizettettek 7,1 milliárd EUR támogatást és 2,4 milliárd EUR kamatot. Ez azt jelenti, hogy a 2004 végi 25%-al szemben, 2008. június végéig a kedvezményezettek ténylegesen visszafizették a jogellenes és összeegyeztethetetlen támogatás teljes összegének közel 90%-át.

A Bizottság úgy véli, hogy az állami támogatásokkal kapcsolatos nemzeti bíróságok általi végrehajtás az egész állami támogatás-ellenőrzési rendszer szempontjából fontos, és ezért nemrég nyilvános konzultációt indított azokról az iránymutatásokról, amelyek célja, hogy az EU állami támogatási szabályainak alkalmazása során segítséget nyújtsanak a tagállami bíróságok számára.

A mutatórendszer, valamint az összes tagállamra vonatkozó részletes statisztikai táblázatok és mutatók az Europa weboldalon tekinthetők meg.

ec.europa.eu