Az önkormányzatokat is kötelezik az uniós versenyszabályok

2010. december 13.
eupalyazatiportal.hu

Az EU tiltja az állami forrásból (így önkormányzattól, önkormányzati cégtől) származó, versenytorzító hatású, gazdasági tevékenységhez nyújtott támogatásokat.

Hegmanné Nemes Sára, az NFM államtitkára az EU állami támogatási szabályainak az önkormányzatok gazdálkodását érintő elemeiről tartott előadást a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közigazgatási Hivatal szakmai napján 2010. december 10-én, Szolnokon.

Az Európai Unió tiltja az állami forrásból (így önkormányzattól, önkormányzati cégtől) származó, versenytorzító hatású, gazdasági tevékenységhez nyújtott támogatásokat. Állami támogatásról általában akkor beszélhetünk, ha a piaci árszinthez viszonyított előny kimutatható, és az intézkedés szelektív (csak bizonyos vállalatot, régiót vagy ágazatot érint). A kötelezendően alkalmazandó közösségi szabályozás célja, hogy a tagállamok egyenlő versenyfeltételeket biztosítsanak, és ne tudják indokolatlanul befolyásolni a belső piac működését.

Az állami támogatásokat az Európai Bizottságnak előzetesen be kell jelenteni, végrehajtásuk, kifizetésük kizárólag jóváhagyás birtokában lehetséges. Bizonyos esetekben a nemzeti hatóság is adhat engedélyt. Magyarországon e kérdésekben a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Támogatásokat Vizsgáló Irodája (TVI) dönthet. A TVI az uniós versenyszabályok betartatása mellett a hazai támogatási rendszer (és gazdaságpolitika) vállalkozásokat érintő intézkedéseinek versenyszempontú ellenőrzését is végzi. A támogatást nyújtókat tanácsadással segíti, a támogatási tervezeteket előzetesen véleményezi.

Az önkormányzatokra leginkább jellemző támogatási ügyek a kedvezményes földértékesítés, ingatlanbérlet, a helyi közszolgáltatók finanszírozása (távhő, személyszállítás, helyi sajtó stb.), a letelepedő cégek beruházásának támogatása, a saját vállalkozásokat segítő tőkeemelés, tulajdonosi kölcsön nyújtása, kezességvállalás, veszteségek átvállalása. Az önkormányzatok állami támogatási ügyekben kötelesek a TVI-t megkeresni, a támogatási szerződés tervezetét bemutatni, a szükséges módosításokat átvezetni és ellenőriztetni. A támogatást nyújtó a TVI-n keresztül éves jelentést tesz az Európai Bizottságnak, a dokumentumokat tíz évig megőrzi.

Hegmanné Nemes Sára a rendezvényen bejelentette, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az azonos tartalmú uniós döntés nyomán a pénzügyi válság enyhítését célzó ideiglenes támogatások elbírálási határidejének meghosszabbítását javasolja a kormánynak. A vonatkozó kormányrendelet módosításáról a közeljövőben születhet döntés. Az Európai Bizottság által 2010. december 1-jén módosított keretszabály szerint az ún. 500 000 eurós támogatás nyújtásának lehetősége a 2010. december 31-e után beadott kérelmek esetében megszűnik. A hatályos hazai támogatási programok alapján 2011. január 1-jét megelőzően beadott kérelmeket azonban 2011. december 31-éig el lehet bírálni. (Korábban 2010. december 31. volt a támogatások elbírálásának végső határideje). Az idén meghirdetett pályázati felhívásokra az év végéig beérkező és teljesnek tekinthető pályázatok esetében tehát jövőre is születhet támogatási döntés. A kezdeményezés az eredményes gazdasági tevékenységet folytató vállalkozások átmeneti problémáinak, forráshiányának enyhítéséhez, a munkahelymegtartó programok további működtetéséhez járulhat hozzá – mondta el az államtitkár.