500 milliárd forint uniós kifizetés

2008. február 8.
operativprogram.hu

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) és az I. Nemzeti Fejlesztési Terv (I. NFT) keretében támogatott projektekre várhatóan mintegy 500 milliárd forint kifizetése történik meg 2008-ban - jelentette be Bajnai Gordon, önkormányzati és területfejlesztési miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón.

A miniszter hozzátette: a 2007. évi tapasztalatok alapján minden egy forint támogatás három forintnyi beruházást jelent. A 2007-től 2013-ig szóló európai uniós támogatások első évében, 2007-ben 62 lezárt pályázaton 3089 projekt kapott támogatást 82,5 milliárd forint értékben. Az első kifizetések már meg is történtek, elsőként az Európai Unióban. A miniszter emlékeztetett arra, hogy az európai uniós pályázatokon utófinanszírozás van, a beruházás megvalósulása után fizetik ki a támogatás összegét.

Az I. Nemzeti Fejlesztési Terv 2008. december 31-én lezárul. A miniszter felhívja a még folyamatban lévő projektek gazdáinak figyelmét arra, hogy eddig az időpontig be kell fejezni a beruházást, különben a támogatás összegét vissza kell fizetni.

Ebben az évben várhatóan 150 pályázatot írnak ki az ÚMFT keretében. Ugyanakkor megkezdődnek a határon átnyúló fejlesztések. Magyarország hét határmenti, két transznacionális és négy interregionális programban vesz részt, összesen 682 millió euró (mintegy 150 milliárd forint) értékben.

Bajnai Gordon elmondta: 2007-ben 340 kiemelt projektet nevesítettek 1.630 milliárd forint támogatással. Ebben az évben a tervek szerint megkötik a támogatási szerződéseket és megkezdődhetnek az építkezések. A miniszter hangsúlyozta, hogy a nagyprojektek megvalósítására szánt idő kétharmada az előkészítés, egyharmada a tényleges megvalósítás. Gyorsítani kell az előkészítést, de csak nagyon jól előkészített projekttel érdemes pályázni, ami nagyon jól előkésztett – tette hozzá.

A pályázatokkal kapcsolatos bürokrácia csökkentésére a kormányzat az idén sok kezdeményezést tesz, de a projektgazdák “elhamarkodottságától” is óvott a miniszter.

Bajnai Gordon a sajtótájékoztatón megemlítette, hogy jelentős befektetői érdeklődés van a magyarországi turizmusba azon túl, hogy uniós forrásból 300 milliárd forint áll rendelkezésre az idegenforgalom fejlesztésére. Több száz, de akár milliárd eurós nagyságrendű befektetői érdeklődésről beszélt Bajnai Gordon, aki újságírói kérdésre válaszolva elmondta: külföldi szakmai befektetők komplex idegenforgalmi beruházásokat valósítanának meg elsősorban vidéken és a Balaton környékén. Ezek eredményeként nagyságrendekkel nőhetne a turisták száma, ami 2007-ben 7,4 millió volt.

A miniszter az elmúlt év eredményeit összegezve közölte: az ÚMFT keretében 185 pályázatot írtak ki 1.350 milliárd forint uniós forrással, amire 8.634 projekt érkezett. A Bajnai Gordon közölte: az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében közel 2.600 önkormányzat 174 milliárd forintot kapott. Szólt arról is, hogy a kistérségi rendszer alapja lehetne az új önkormányzati rendszernek.

Bajnai Gordon elmondta, a legtöbb támogatott önkormányzati projekt, 250 Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van. Közölte, az említett önkormányzati összeget is beleértve, összesen 16.277 kifizetést teljesítettek 568 milliárd forint értékben. Ezeknek a projekteknek egy része már lezárult vagy közelít a befejezéséhez – fűzte hozzá.

A szakminiszter erről azzal összefüggésben beszélt, hogy, mint mondta, sokan szokták “politikai célzattal” azt kérdezni tőle: “hol az a sok pénz”?

Bajnai Gordon azt hangoztatta, hogy Magyarország az I. Nemzeti Fejlesztési Tervvel uniós viszonylatban az élen jár. Elmondta, az I. NFT keretében benyújtott 41 ezer projektből majdnem minden második, összesen 19.900 projekt nyert. Kitért arra: “túlvállalták” magukat az uniós pénzekhez képest, így a 670 milliárd forintos keretre 717 milliárdnyi kötelezettséget vállaltak. Jelezte: arra számítanak, hogy lesznek, akik nem tudják majd megvalósítani a projektjüket. Arra hívta fel a projektgazdák figyelmét, hogy ez év végéig le kell zárni az első fejlesztési tervet, így aki addig nem számol el, az “el fogja veszíteni a forrást”. Bajnai Gordon arról is szólt, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv forrásainak “döntő része” még Brüsszelben van. Utalt arra, hogy az Európai Unió a programok megvalósulását követően, tehát utófinanszírozási rendszerben fizet.

A miniszter a forráshiányos, hátrányos helyzetű kistelepülések pályázati önrészének előteremtésére utaló újságírói kérdésre azt mondta: esetükben csak öt százalék a saját rész, ám ez még tovább csökkenthető egy minisztériumi pályázati keretből. Megjegyezte ugyanakkor, hogy valamennyi önrészhez mindenképpen ragaszkodni fognak, mert, mint fogalmazott: “ha nulla az önrész, akkor végtelen a vágy”.

Az önkormányzati miniszter reményét fejezte ki, hogy sikerül előrelépni, és kétharmados parlamenti támogatást találni az önkormányzati rendszer szerkezeti átalakításához. Emlékeztetett: az elmúlt 10-12 évben az “aktuális politika, a hatalmi politika fogságában vergődött az önkormányzati rendszer reformja”. Utalt arra, hogy a napokban arról határoztak, az önkormányzatokkal közös szakmai csoportokban előkészítik azokat a strukturális ügyeket is érintő “racionális lépéseket”, amelyeket az érdekképviseletek és a kormány is jónak tart.

Elmondta, véleménye szerint a 174 elemű kistérségi rendszer “alapja lehet egy modern önkormányzatiságnak”, ám ennek részleteiről nem szólt. Közölte azt is, hogy 2008-tól számítva a következő négy évre évi 10 milliárd forintos összeget fordítanak majd a kibővített panelprogramra. A változtatások lényege éppen abban áll, hogy már nemcsak panelépületek pályázhatnak a fűtéskorszerűsítésre, hanem más technológiával épített társasházak is.

ÖTM